Wśród nieruchomości komercyjnych intratną ofertę stanowią stacje benzynowe. Tego typu ofert jest niewiele. Zainteresowany inwestor musi się liczyć z wydatkiem rzędu od kilku do kilkunastu milionów złotych. Inwestycje w stacje benzynowe powszechnie uważane są za dobry interes, choć wymagają dużych nakładów. Stacje paliw, podobnie jak inne typy nieruchomości komercyjnych, podlegają obrotowi na wolnym rynku przez inwestorów, którzy zawsze uwzględniają potencjał generowania przychodu przez te nieruchomości według stanu aktualnego, jak i stanu w przyszłości. Umowy najmu przez stacje benzynowe są zawierane zazwyczaj na dziesieć, piętnaście lat z możliwością przedłużenia na kolejne lata Są też kontrakty dłuższe.
Definicja formalna stacji paliw jest zawarta w Rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 21 listopada 2005 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać bazy i stacje paliw płynnych, rurociągi przesyłowe dalekosiężne służące do transportu ropy naftowej i produktów naftowych i ich usytuowanie.
Zgodnie z definicją zawartą w § 1 pkt 2 rozporządzenia stacja paliw płynnych to „obiekt budowlany, w skład którego mogą wchodzić: budynek, podziemne zbiorniki magazynowe paliw płynnych, podziemne lub nadziemne zbiorniki gazu płynnego, odmierzacze paliw płynnych i gazu płynnego, instalacje technologiczne, w tym urządzenia do magazynowania i załadunku paliw płynnych oraz gazu płynnego, instalacje wodno-kanalizacyjne i energetyczne, podjazdy i zadaszenia oraz inne urządzenia usługowe i pomieszczenia pomocnicze”.
Inwestorzy, którzy zdecydują się na zakup stacji benzynowej mogą spotkać się z różnymi typami transakcji:
Popularnością cieszą się m.in. sieci dużych koncernów, mających bogatą ofertę paliw oraz innych artykułów (np. stacje paliw Orlen, stacje paliw BP). Z polskich firm na naszym rynku dominuje PKN Orlen, natomiast wśród przedsiębiorstw zagranicznych przoduje BP, czyli British Petroleum.
Liczba stacji paliw w Polsce wyniosła 7 902 na koniec I kw. 2023 r. wobec 7 898 punktów na koniec ub. r., wynika z szacunków Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN).
Na rynku liczą się także stacje paliw należące do sieci dużych sklepów – jest ich 190. Najwięcej znajduje się przy sklepach Intermarche (64), hipermarketach Carrefour (43) i Tesco (29). Z kolei na autostradach najczęściej można spotkać stacje należące do: PKN Orlenu (38), Lotosu (20) i BP (19).
AVIA to europejska sieć stacji paliw znana na całym świecie, obecna na rynku paliw od ponad 90 lat. AVIA to obecnie blisko 3200 stacji paliw w 15 krajach Europy : w Niemczech, Austrii, Belgii, Bułgarii, Hiszpanii, Francji , na Węgrzech, we Włoszech, w Holandii, w Polsce, Portugalii, Serbii, w Czechach i na Ukrainie. W Polsce działa już ponad 100 stacji paliw AVIA zarządzanych przez Grupę Unimot. Ich liczba wciąż rośnie, chętnie wybierają je inwestorzy.
Na rynkowe rozróżnienie stacji paliw wskazuje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN):
Stacja benzynowa w stylu retro