+

Obecnie ekologia wkracza w zróżnicowane obszary życia i biznesu. Oznacza to, że przedsiębiorcy coraz częściej zwracają uwagę na to, by ich działania i produkty były przyjazne środowisku. W tym celu stosują ekologiczne materiały, a także nowoczesne rozwiązania, które ograniczają wytwarzanie szkodliwych dla planety substancji czy odpadów. Również w branży budowniczej można zauważyć wiele zmian w kierunku ochrony środowiska. Czy są one jednak na tyle popularne, by zmienić rynek?

Pionierami w tej dziedzinie są kraje skandynawskie, a za ich przykładem idzie coraz więcej państw w Europie, w tym także Polska. Kilka lat temu szwedzcy i norwescy architekci zaczęli opracowywać koncepcję osiedli, na których budynki mogłyby być wykonane z energooszczędnych materiałów,
a zasilanie czerpałyby z alternatywnych źródeł energii.

Materiały przyjazne środowisku

Stosowanie eko-materiałów ma na celu przede wszystkim łatwiejsze oraz tańsze ogrzewanie domu. Do takich materiałów należy na przykład glina, której główną zaletą jest niezwykła wytrzymałość oraz estetyka. W wielu przyjaznych dla środowiska inwestycjach stosuje się także drewno, a nawet słomę. Mają one doskonałe właściwości termoizolacyjne, dzięki czemu pomagają oszczędzić energię potrzebną do ogrzania budynku. Do proekologicznych materiałów zaliczyć można też niektóre rodzaje farb czy choćby płyty wiórowo-cementowe, które nie tylko dobrze się prezentują, lecz także służą zdrowiu mieszkańców.

Ekologiczne rozwiązania

Ekologiczne inwestycje to także szereg nowoczesnych rozwiązań, dzięki którym do minimum redukuje się zużycie energii, wody, a także ilość generowanych odpadów. Należą do nich panele słoneczne, które coraz częściej można dostrzec na dachach budynków oraz zbiorniki na deszczówkę, która następnie może być wykorzystywana na przykład do podlewania ogrodów. Szczególną wagę przykłada się także do segregacji i przechowywania odpadów. Przydatny może się okazać także system Danfoss Smart Heating umożliwiający zarządzanie ogrzewaniem w mieszkaniu. By zaoszczędzić energię potrzebną do ogrzania mieszkania stosuje się także logotermy, czyli mieszkaniowe węzły cieplne.

Istotnym elementem jest również troska o czyste powietrze. Coraz śmielej sięga się też po rośliny antysmogowe, które filtrują powietrze z toksycznych związków, popularna staje się ponadto rekuperacja, która w przeciwieństwie do klasycznego sposobu wentylowania powietrza pozwala zachować ciepło i redukuje emisję szkodliwych substancji do atmosfery.

Ciekawe rozwiązania stosują też deweloperzy, którzy na budowanych przez siebie osiedlach wprowadzają m.in. czujniki jakości powietrza Airly, które informują o aktualnym stanie jakości powietrza. Montuje się również czujniki ruchu sterujące oświetleniem, dzięki którym ogranicza się zużycie energii.

Wszystkie te rozwiązania to – jak przekonują deweloperzy – nie tylko krok w stronę ochrony środowiska, ale też oszczędność.

Certyfikat BREEAM potwierdzeniem inwestycji przyjaznej ekologii

Osoby, którym zależy na kupnie ekologicznego mieszkania, powinny zwrócić uwagę na certyfikaty, które dany budynek lub osiedle posiada. Pozwalają one wrażliwemu na problemy środowiska nabywcy w bardzo łatwy sposób zweryfikować jakość inwestycji pod kątem ekologii. Jednym z bardziej znanych tego typu certyfikatów jest wprowadzony w 1990 roku przez Wielką Brytanię BREEAM, czyli system wielokryterialnej certyfikacji budynków. Dziś jest on obecny już w blisko 80 krajach, również w Polsce należy do najczęściej używanych.

Przyznaje się go zarówno budynkom nowopowstającym, jak i już istniejącym, a eksploatowanym przez min. 2 lata. Uwzględnia on aż 10 kluczowych dla wygody i zdrowia użytkowników kategorii, takich jak m.in. woda, materiały, odpady, wykorzystanie terenu, zanieczyszczenia oraz innowacje. Co więcej, w każdej z tych kategorii określono konkretną liczbę punktów krytycznych, które trzeba spełnić, by w ogóle móc ubiegać się o certyfikat.

W Polsce przykładem dewelopera, który stosuje wiele proekologicznych rozwiązań, jest spółka mieszkaniowa Skanska, która jest odpowiedzialna za powstawanie nowych zielonych osiedli w kraju. Stosowane przez nich rozwiązania, między innymi te wymienione powyżej, są korzystne zarówno dla środowiska jak i dla mieszkańców. Są oni także pionierami pod względem stosowania certyfikatu BREEAM w Polsce.

Zmiany w kierunku ekologii, które możemy zaobserwować w naszym kraju, są zdecydowanie pozytywnym zjawiskiem. Jednak w porównaniu do innych europejskich krajów takich jak Szwecja czy Niemcy, Polskie ekobudownictwo jest dopiero na początku drogi. Jedną z tego przyczyn jest to, iż deweloperzy uważają takie rozwiązania za zbyt drogie. Jeśli zależy nam na zakupie budynku zbudowanym z zachowaniem standardów eko, zwróćmy uwagę na certyfikaty. Niestety często sama nazwa „eko” niewiele ma wspólnego z ekologią i jest używana wyłącznie w celach marketingowych.

Materiał przygotowany przez zespół LBC INVEST