+

Kupując mieszkanie bardzo często zastanawiamy się pomiędzy rynkiem pierwotnym i wtórnym. Zdecydowana większość potencjalnych właścicieli skłania się ku rynkowi pierwotnemu. Jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

 

Zalety:

Dowolność aranżacji nowego mieszkania

Jednym z najważniejszych atutów zakupu nieruchomości na rynku pierwotnym jest duży potencjał aranżacyjny. W takim przypadku mamy możliwość urządzenia przestrzeni zgodnie z naszym gustem i preferencjami.

Przyjazne otoczenie inwestycji

Nowym inwestycjom towarzyszy zazwyczaj przemyślana aranżacja przestrzeni rekreacyjnej. Deweloperzy decydują się na coraz bardziej zaawansowane projektowo propozycje, które mają wpłynąć na codzienne funkcjonowanie mieszkańców. Oprócz terenów na zewnątrz mamy do czynienia z rozbudowanymi częściami wspólnymi wewnątrz budynków. Coraz bardziej popularne stają się miejsca do rekreacji, siłownie czy wewnętrzne place zabaw. Wszystko to jest zazwyczaj odgrodzone, a mieszkańcy mogą korzystać z takich udogodnień jak ochrona, co znacznie podwyższa poziom bezpieczeństwa czy komfortu mieszkańców.

 

Gwarancja, rękojmia i jakość wykonania

Jakość wykonania czy stan instalacji bardzo często przemawiają za mieszkaniami z rynku wtórnego. Chociaż usterki mogą zdarzyć się nawet w nowych budynkach, to kupujący są chronieni przed takimi sytuacjami rękojmią i gwarancją. Dzięki tym instrumentom znacznie łatwiej wyegzekwować od dewelopera naprawę, a w niektórych sytuacjach nawet zwrot równowartości pieniężnej za poniesione szkody. Aktualne prawo przewiduje pięcioletni okres rękojmi. Gwarancja jest dobrowolna, jednak w przypadku nieruchomości z rynku pierwotnego jest zazwyczaj dołączana razem z rękojmią. Gwarancje obejmują szerszy zakres czynności naprawczych lub dotyczą przeniesienia na kupujących tych, które zostały udzielone przez producentów drzwi, okien, windy czy pieca. W praktyce z wyegzekwowaniem napraw od deweloperów bywa różnie, więc warto zdecydować się na zakup nieruchomości z rynku pierwotnego korzystając z usług renomowanych firm, które w swojej ofercie mają często korzystniejsze warunki zakupu niż sam deweloper, bądź ceny zakupu jest taka sama.

 

Standardy budowy i koszty utrzymania

Dostępne współcześnie materiały budowlane są najczęściej lepszej jakości niż te stosowane kilkadziesiąt lat temu. W nowych inwestycjach dominuje nowoczesna infrastruktura i rozwiązania, które kiedyś nie były praktykowane. Należą do nich między innymi: parkingi podziemne, cichobieżne windy, wideofony, ochrona, alarmy czy możliwość doprowadzenia instalacji do rozwiązań inteligentnego domu. Współcześnie budowane obiekty uwzględniają restrykcyjne przepisy uwzględniające standardy związane z komunikacją, przepisami przeciwpożarowymi czy chociażby ogrzewaniem. Spełnianie tych wymogów oraz brak starych instalacji eliminuje konieczność przeznaczenia znacznych środków na remonty czy regularne koszty utrzymania budynku.

 

Niższe koszty transakcyjne

Jedną z wymiernych, istotnych zalet zakupu apartamentu z rynku pierwotnego jest brak podatku PCC w wysokości 2% wartości transakcji, brak prowizji dla agencji pośrednictwa nieruchomości

 

Wady:

Dostępność

W związku z niesłabnącym popytem (zwłaszcza w niektórych dzielnicach Trójmiasta) czas oczekiwania na odbiór mieszkania bardzo często wynosi co najmniej kilka miesięcy w przypadku mieszkań, które znajdują się w dość zaawansowanym stadium budowy do około dwóch lat w sytuacji, kiedy decydujemy się na nieruchomość jeszcze niewybudowaną. Wybierając mieszkanie w nowej inwestycji zazwyczaj jesteśmy jednymi z wielu zainteresowanych. Duża ilość potencjalnych kupujących, musimy zdecydować się na zakup jeszcze nie oddanej do użytku nieruchomości. Warto także podkreślić, że ulokowanie funduszy w daną nieruchomość odbywa się znacznie wcześniej niż możliwość odebrania kluczy.

 

Brak pewności

Kupując tzw. “dziurę w ziemi” nie mamy pewności co do jakości użytych materiałów czy precyzji wykonania budynku. W takiej sytuacji warto minimalizować ryzyko, wybierając doświadczonych i sprawdzonych deweloperów, korzystając w tym zakresie z pomocy specjalistów rynku nieruchomości. Warto tu jednak zwrócić uwagę, iż im wcześniejszy etap budowy inwestycji, tym cena zakupu jest atrakcyjniejsza. Nieruchomości kupowane na początku realizacji inwestycji dają średnią premię w wysokości 15 proc. do czasu zakończenia budowy.

Koszt wykończenia

Pomimo, że kupujący ma znacznie większe możliwości aranżacyjne i nie ma konieczności przeprowadzania remontu, to zanim się wprowadzi, musi mieszkanie wykończyć. Aktualnie koszt wykończenia 1 m kw. przestrzeni mieszkalnej waha się średnio pomiędzy 1500-3000 zł i zależy od użytych materiałów, dobranym wyposażeniu czy ogólnego standardu wykończenia wnętrza. Jednorazowe wygospodarowanie kwoty niezbędnej do zaaranżowania przestrzeni może być dla wielu osób przeszkodą.

Decydując się na zakup mieszkania warto przeanalizować wszystkie zalety oraz wady, wziąć pod uwagę ostateczną cenę, jaką płacimy za nieruchomość, a w razie potrzeby skorzystać z porady specjalisty.  

Autor: Agata Karolina Lasota