+

LOKALE USŁUGOWE NA ŚWIETNIE ZLOKALIZOWANYM OSIEDLU  TO KOKOSOWY INTERES. NA INWESTYCJI MOŻNA ZAROBIĆ DO 9% ROCZNIE

 Po latach hossy na rynku mieszkań zyski marnieją. Inwestycje w lokale na wynajem nie są już tak dochodowe jak jeszcze rok temu.  W niektórych regionach Polski wynajem krótkoterminowy przynosi straty, a stawki za wynajem długoterminowy idą w dół na skutek podaży. Ceny nieruchomości poszybowały do góry zdecydowanie  szybciej niż stawki najmu.

Jeśli nie apartament, to co?  W nowych inwestycjach znaleźć możemy ciekawą oferuję lokali usługowych  i handlowych. Osiedlowy sklep może być źródłem bardzo dobrych dochodów.

 

BRAK WYOBRAŹNI DEWELOPERA

Czy lokale użytkowe na większości osiedli zapewnią  zawsze zysk inwestorom, a mieszkańcom łatwy dostęp do sklepów i punktów usługowych?

 Przy zakupie lokalu bardzo ważnym elementem jest profesjonalna komercjalizacja pozwalająca generować dobre zyski z nieruchomości. Najlepszymi najemcami są sieci handlowe i usługowe.   Decydującym kryterium  dla naszej kancelarii  przy ofercie inwestycyjnej dla kontrahenta jest dostępność punktów usługowych i handlowych w najbliższym sąsiedztwie. Wykonujemy bardzo dokładne analizy rynkowe by zoptymalizować zysk możliwy do uzyskania z najmu powierzchni komercyjnej. Większość naszych kontrahentów  to inwestorzy  zarówno krajowi, jak i zagraniczni. Liczną grupę stanowią duże firmy inwestycyjne z silną pozycją na rynku, fundusze inwestycyjne oraz inwestorzy prywatni.  

W Trójmieście ceny lokali usługowych są zrócnicowane. Na nowych  osiedlach w dobrych lokalizacjach wahają się od 9.000 do kilkunastu tysięcy złotych.  Im bliżej miasta centrum miasta lub innych atrakcyjnych punktów, tym cena jest wyższa. W wielu topowych punktach Gdyni takich jak na przykład Śródmieście spotkać obecnie możemy wiele nie wynajętych powierzchni. Należą do nich m.in. inwestycja Sea Towers wybudowana przez Invest Komfort  czy inwestycja na Batorego w Gdyni zrealizowana przez Boczka. Pierwsza z nich to kompleks z 2009 , druga  z 2017. Na każdej z inwestycji pustostan tworzą w części komercyjnej powierzchnie kilkuset metrów. Interes zrobili deweloperzy sprzedając lokale, a inwestorzy prywatni ponoszą dzisiaj straty.

Decydując się na zakup lokali usługowych, jak ognia należy unikać kameralnych realizacji czy deweloperów bez wyobraźni, którzy budują lokale handlowo-usługowe w lokalizacjach o dużej podaży powierzchni komercyjnej czy miejscach o małym natężeniu pieszych.

Zazwyczaj inwestorzy nie narzucają klientom funkcji lokalu. Do najpopularniejszych należą: sklepu spożywcze, drogerie czy pralnie. Czasem inwestorzy przystosowują część lokali np. do prowadzenia działalności gastronomicznej i nabywca nie musi martwić się np. aby przystosować wentylacje do wymagań prawnych. Na wczesnym etapie budowy lokale usługowe na osiedlach są z reguły w atrakcyjniejszych cenach sprzedaży.

 

ZYSK CZYLI STOPA ZWROTU

 Zainteresowanie powierzchniami  komercyjnymi wśród  klientów rośnie. Taki zakup traktują zwykle jako alternatywę dla inwestycji w mieszkania, mając nadzieję na większe zyski. Również inwestorzy z Afryki czy Filipin chętnie koncentrują się na nieruchomościach komercyjnych.  Największym zainteresowaniem cieszą się parki handlowe i lokale usługowe. Lokale użytkowe z dobrymi adresami to najatrakcyjniejsza inwestycja na rynku nieruchomości. – Rentowność to nawet 8–9 proc. w skali roku. Na rynku mieszkań jest to ok 4 proc., choć wynajem korporacyjny daje zarobić więcej – ok. 5-5,5%.

Kancelaria LBC Invest wszystkim inwestorom dokonującym zakupu nieruchomości komercyjnej w naszej firmie zapewnia profesjonalną komercjalizacją i najemców sieciowych optymalizując zyski z inwestycji.