+

W nowych inwestycjach  oferowanych jest coraz więcej lokali usługowych. Zainteresowanie nimi jest zdecydowanie  większe, bo przynoszą lepszy dochód z najmu, niż mieszkania  inwestycyjne.

Niskie oprocentowanie lokat bankowych i wysoka inflacja skłania Polaków do inwestycji w nieruchomości. Najchętniej wydawane są  oszczędności na zakup mieszkań i apartamentów  pod wynajem długoterminowy oraz najem biznesowy. Mniejszy zainteresowaniem ze względu na malejącą stopę zwrotu z inwestycji cieszy wynajem sezonowy oraz nieruchomości wakacyjne w kurortach. Inwestorzy indywidualni bardzo chętnie kupują zarówno lokale usługowo-handlowe, powstające w nowych inwestycjach  jak i na rynku wtórnym z myślą o ich wynajmie.  Stanowią one poteżną alternatywę dla lokowania kapitału w mieszkania ze względu na poziom osiąganego dochodu. Wynajem mieszkania lub apartamentu w największych miastach w kraju daje średnio 4,5 proc. zwrotu z inwestycji rocznie. Stopa zwrotu z lokalu handlowego w zależności od lokalizacji wynosi od 6 proc. do 9 proc. Kapitał zainwestowany w nieruchomości komercyjne zwraca się więc znacznie  szybciej, po około 10-15 latach.

Popyt na lokale handlowe usytuowane w inwestycjach mieszkaniowych wzrasta. Rośnie również możliwość  wyboru  lokali usługowych na nowych osiedlach. Dla wygody przyszłych mieszkańców tworzone są całe zaplecza handlowo-usługowe, które przyjmują często formę pasaży. Lokale usytuowane na parterach zwiększają rentowność inwestycji, gdyż uzyskują wyższe ceny za metr kwatratowy najmu. Projekty umożliwiają z reguły możliwość łączenia powierzchni sąsiednich lokali. Metraż oferowanych lokali jest zróżnicowany.  W ofercie dostępne są z reguły powierzchnie od 50 metrów kwadratowych do kilkuset metrów.   Najemcy sieciowi najchętniej wybierają powierzchnie powyżej 100 m2 np. na sklepy spożywcze czy drogeryjne, a najemcy prywatni mniejsze lokale z przeznaczeniem np. pod kwiaciarnie, salon fryzjerski czy inne usługi. Lokale usługowe na nowych osiedlach kupują również przedsiębiorcy, by prowadzić w nich działalność.

Wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę dla dużych centrów handlowych, pozwoliło zwiększyć obroty i rentowność kameralnych lokali usytuowanych w kompleksach mieszkalnych w nowych inwestycjach.  

Zainteresowanych lokowaniem kapitału  w powierzchnie komercyjne znajdujące się na terenie kompleksów mieszkaniowych nie brakuje.  Realizacja w nadmorskiej dzielnicy  Gdyni Redłowie, która jest bardzo dobrze skomunikowana z centrum Gdyni cieszy się niesłabnącym popytem inwestujących. Mając na uwadzę komplementarność usług i ułatwienie inwestorom  procesu inwestycyjnego, deweloper powierzył sprzedaż lokali firmie doradczej  LBC Invest, która przeprowadzi  również profesjonalną komercjalizację zakupionych lokali usługowych, która jest kluczowa  dla wysokości zysku z wynajmu. 

Jak przyznają deweloperzy takie łączenie projektów jest bardzo wysoko oceniane przez zadowolonych kontrahentów, którzy mogą liczyć na kompleksową obsługę na każdym etapie inwestycji.