+

CZY  WYSTĄPIĄ   PLANTACJE BANANÓW?

” .. Pośpiech jest  immanentną cechą Republiki Bananowej..” –  były poseł  Killion Munyama

 

Z danych opublikowanych na stronach UNCTAD wynika, że ubiegłoroczna wartość bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce była historycznie wysoka. Wyniosła 24,8 mld dolarów i umiejscowiła Polskę w pierwszej dwudziestce krajów na świecie pod względem wielkości napływów bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Jednak obecne prognozy nie są już tak zadawalające. Klimat dla biznesu i inwestowania diametralnie się zmienił. Wiele projektów inwestycyjnych  stanęło pod znakiem zapytania.

 

GOSPODARKĘ TRAFIŁ SZLAK? 

Atrakcyjność inwestycyjna Polski jest zagrożona. Stabilność ekonomiczna i silna gospodarka jest niepewna. Długoterminowe  planowanie inwestycji w dobie obecnych warunkować rynkowych jest niemożliwe.  Pomimo, że kraj jako jeden z nielicznych w Europie w latach 2008-2010 nie został dotknięty recesją, dzisiaj jego równowaga jest chwiejna.

Państwowy dług publiczny (PDP, zadłużenie sektora finansów publicznych ) na koniec I kwartału 2022 r. wyniósł 1 137 102,2 mln zł, co oznaczało spadek o 11 474,8 mln zł (-1,0%) w porównaniu z końcem 2021 r.

Międzynarodowy Fundusz Walutowy pozytywnie ocenił stan polskiej gospodarki oraz przewiduje wzrost PKB Polski o 4,6% w 2022 r. oraz 3.7% w 2023 r. Zdaniem MFW Polska powinna skupić się  przede wszystkim na transformacji energetycznej, aktywnej polityce wobec zatrudnienia i rynku pracy oraz koordynacji inwestycji publicznych. Fundusz pozytywnie ocenia stabilność sektora bankowego w Polsce

 

 

W PRZYGOTOWANIU